معرفی المان های فرکانس بالا کانکتور APC-7

نویسنده مطلب : ایمان اکبری
تاریخ ارسال : 2015-07-26 18:00:22

کانکتور APC-7 (که معمولا تحت عنوان کانکتور mm 7 نیز شناخته می شود) از جمله کانکتورهای کلاس precision می باشد که در تجهیزات تست آزمایشگاهی مایکرویوی تا فرکانس های GHz 18 به کار می رود. APC اختصار یافته Amphenol Precision Connector و 7 به معنای mm7 می باشد. کار توسعه این نوع کانکتور در اواسط سال 1960 توسط Hewlett-Packard صورت گرفت. Amphenol طراحی آن را بهبود بخشید و اقدام به تولید آن کرد. از جمله خصوصیات خاص این نوع کانکتور ها ضرب انعکاس بسیار پایین آنها می باشد که از این جهت بدون نگرانی از تغییر نتایج می توان اقدام به افزودن اتصالات از این نوع در سیستم اندازه  گری کرد. از جمله خصوصیات منحصر به فرد دیگر کانکتورهای APC7 است که فاقد جنسیت هستند یعنی نری و مادگی نداشته و فقط از یک نوع هستند. این نوع کانکتورها گران قیمت می باشند و در موارد غیر آزمایشگاهی که می توان بین قیمت و دقت مصالحه برقرار گرد به ندرت از این نوع کانکتور استفاده می شود.  به خاطر قیمت بالای کانکتور APC7 و محدودیت فرکانسی آنها تا فرکانس GHz 18 و پیدایش تکنیک های آزمایشهای جدید استفاده از این نوع کانکتورها چندان رایج نیست. تجهیزات مایکرویوی فرکانس پایین مدرن گاهی از کانکتور ارزانتر mm 5/3 (تا فرکانس GHz 5/26) استفاده می کنند. برای تجهیزات با فرکانس کار بالاتر  باید از کانکتورهای با عملکرد بهتر همچون mm 92/2 (تا GHz 40)، mm 85/1 (تا GHz 67) یا mm 0/1 (تا GHz 110) استفاده کرد. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید مکانیزم اتصال پیچ و مهره می باشد.

APC71

 

ویژگی های کانکتور APC7

  • کانکتورهای فاقد جنسیت هستند این امر موجب می شود تا مشکل وجود چندین استاندارد در هنگام اندازه گیری به وجود نیاید.
  •  یک جفت کانکتور APC7 ضریب انعکاس خیلی پایینی و به تبع ان VSWR پایینی دارد. ضریب انعکاس پایین تر به معنای دقت اندازه گیری بهتر می باشد. VSWR نوعی در فرکانس GHz 18 1.025:1 می باشد.
  •  یک جفت متصل شده دارای اتصال قابل تکرار هستند. محدوده ضریب انعکاس قابل تکرار برای یک جفت 0.001 می باشد.

مکانیزم اتصال

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پین مرکزی این نوع کانکتور حالت فنری(قسمت سبز رنگ) دارد. و وقتی دو کانکتور به هم متصل ی شوند با فشرده شدن این قسمت و درگیر شدن قسمت بیرونی(قرمز رنگ) اتصال مناسب برقرار می شود.

 

APC72

 

از طرفی مطابق تصویر زیر مهره مربوط به یکی از دو کانکتور را روی دیگری محکم می کنیم. به دلیل مکانیزم خاصی که این نوع کانکتور دارد اتصال پین مرکزی به خوبی صورت می پذیرد و فاصله هوایی خیلی کمی بین اتصال هادی بیرونی کانکتورها وجود خواهد داشت. در فرایند اتصال دو کانکتور باید توجه داشت که تنها یکی از کانکتورها را روی دیگری محکم می کنیم و از چرخاندن مهره هر دو کانکتور باید خودداری کرد. در صورتی که هر دو مهره محک شوند ممکن است موجب تخریب پین مرکزی دو کانکتور شود.

 

1حز3

 

کاربرد

همانطور که قبلا اشاره شد کاربرد این نوع کانکتور معمولا محدود به آزمایشگاه ها و ابزارهای اندازه گیری خاص است. برخی از فیکسچرهای قدیمی Network Analyzer به گونه ایی طراحی شده اند که به این نوع کانکتور متصل شوند. در تصاویر زیر دو نمونه از کاربردهای این نوع کانکتور را مشاهده می کنید.

 

APC74

 

برچسب ها { کانکتور APC-7، کانکتور mm 7، ادوات فرکانس بالا، المان های فرکانس بالا، کانکتور های فرکانس بالا، APC-7، connector، 7 mm}

 

نظرات
نظر جدید
172
تعداد اعضا
filter picture
antenna picture