معرفی المان های فرکانس بالا کانکتور SMA

نویسنده مطلب : ایمان اکبری
تاریخ ارسال : 2015-06-21 19:41:51

SMA مخفف Subminiature version A  می باشد. این نوع کانکتور ها در واقع کانکتور های RF کواکسیال شبه-Precision هستند که در سال 1960 میلادی برای حداقل سطح اتصال کابل های کواکسیال توسعه داده شده اند. نحوه اتصال مکانیکی این نوع کانکتور همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است پیچ و مهره می باشد. امپدانس این نوع کانکتور 50 اهم می باشد و برای استفاده در محدوده فرکانسی از DC تا GHz 18 طراحی شده است. این کانکتور ابعاد فشرده و دوام مکانیکی بالایی دارد.

SMA STYLE

کانکتور های SMA برای انواع مختلف استانداردهای کابل RG (مثلا RG-316، RG-316 double braided و غیره) و کابل های کم اتلاف ( LMR-100,195,240 و LMR-400) در دسترس می باشد. با پیروی از استاندارد MIL-C-39012 و CECC 22110/111 کانکتور های SMA را می توان به هر کانکتوری که از این مشخصات تبعیت می کند(صرف نظر از تولید کننده کانکتور) متصل کرد. کانکتور های SMA در دو نوع استیل ضد زنگ و آلیاژ برنج ارزان در دسترس داشت. نوع End launch این کانکتور نیز در دسترس است(برای اتصال به PCB).

انواع کانکتور SMA

گروه اول شامل کانکتور هایی است که از یک طرف به کابل کواکسیال متصل می شوند و کاربرد آنها در قسمت کابل ها می باشد(یعنی به کابل متصل می شوند). نحوه اتصال به کابل کواکسیال به دو صورت پرسی و لحیم می باشد. انواع این نوع کانکتور در تصویر زیر نشان داده شده اند. این نوع کانکتور ها به Cable mount مشهور هستند.

SMA GROUP1

گروه دوم شامل کانکتور هایی است که بر روی PCB متصل می شوند. این کانکتور ها به PCB Mount مشهور هستند و به دو صورت Plug و Jack در دسترس بوده و در بازه فرکانسی DC تا GHz 12 VSWR خوبی را داراست. برخی از این نمونه ها در تصویر زیر نمایش داده شده اند. روش نصب این نوع کانکتور به این صورت است که PCB برای سوار شدن پایه ها سوراخ کاری می شود و پایه ها درون این سوراخ ها جای می گیرند و سپس لحیم کاری می شوند.

SMA GROUP2

گروه سوم شامل کانکتور هایی می شود که به لبه PCB متصل می شوند به Edge Mount مشهور هستند. در این نوع کانکتور های SMA به سوراخ کاری PCB نیازی نبوده و پایه ها مستقیما به PCB لحیم کاری می شوند. در انتخاب این نوع SMA باید به فاصله پایه ها که PCB درون آن جای می گیرد دقت کرد و با توجه کرد. در نتیجه باید با توجه به ضخامت PCB باید به انتخاب کانکتور SMA مورد نظر اقدام کرد. برخی از کانکتور های SMA این گروه در تصویر زیر نمایش داده شده اند.

SMA GROUP3

اصطلاحات در انواع کانکتور SMA

Straight Plug  یا R/A Plug: این دو نوع plug برای اتصال در زوایای مستقیم یا 90 به کار می روند. بسته به اینکه از نظر مکانیکی در کدام نوع به کابل و ساختار کمترین فشار وارد شده و دوام اتصال بیشتر است یکی از این دو نوع انتخاب می شود. در تصاویر فوق برخی از کانکتور های SMA  با این مشخصات نمایش داده شده اند.
Straight Jack یا Bulkhead Jack یا Panel Jack : این سه نوع Jack بسته به اینکه دوام مکانیکی و اتصال و سازگاری با انتخاب کدام یک بهترین نتیجه را دارد انتخاب می شوند. دو نوع Panel و Bulkhead در جایی کاربرد دارند که ساختار درون یک محفظه قرار می گیرد(مثل فیلتر یا کوپلر یا تابلوی اتصالات). در نوع Panel به سوراخ کاری در محفظه یا پانل نیاز است در حالی که در نوع Bulkhead به سوراخ کاری در پانل یا محفظه نیازی نیست. در تصاویر فوق برخی از کانکتور های SMA  با این مشخصات نمایش داده شده اند.
Cable Mount یا PCB Mount یا (End Launch)Edge Mount : بیانگر نوع اتصال کانکتور هستند. Cable Mount برای اتصال به کابل کواکسیال، PCB Mount برای اتصال روی PCB و (End Launch)Edge Mount برای اتصال در لبه PCB استفاده می شود. برخی از نمونه های این نوع اتصالات در تصاویر فوق نمایش داده شده اند.
Flat Tab  یا Round Post : بیانگر نوع contact یا مغزی کانکتور (در انواع PCB Mount یا (End Launch)Edge Mount می باشد. که همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می شود Round Post به معنای میله گرد و Flat Tab به معنای نوار تخت می باشد. در تصویر زیر دو نوع مدل سازی شده برای این دو نوع کانکتور SMA را مشاهده می کنید.

SMA Contact Type

پلاریته یا Polarity بیانگر نوع زوج Jack و هسته مرکزی است. در صورتی که هسته مرکزی نری بوده و قسمت بیرونی Plug باشد یا هسته مرکزی مادگی بوده و قسمت بیرونی Jack باشد پلاریته استاندارد (Standard)  می باشد. در صورتی که هسته مرکزی مادگی بوده و قسمت بیرونی Plug باشد یا هسته مرکزی نری بوده و قسمت بیرونی Jack باشد پلاریته معکوس یا RP (Reverse Polarity)  می باشد در تصویر زیر دو نوع پلاریته نمایش داده شده اند. از طریق پلاریته می توان از اتصال دو نوع سیستم مختلف به یکدیگر جلوگیری کرد.

SMA Polarity

کاربرد

برخی از کاربردهای کانکتور SMA را می توان به صورت زیر نام برد:

  • ایستگاه های پایه(Basestation)
  •  آنتن
  •  مخابرات
  •  تجهیزات
  • PC/LAN

در تصویر زیر برخی از این کاربرد ها را مشاهده می کنید.

 

SMA Application

 

برچسب ها {کانکتور SMA، کاربرد کانکتور SMA، انواع ککانکتور SMA، کانکتور Subminature، SMA Connector)

 

نظرات
نظر جدید
172
تعداد اعضا
filter picture
antenna picture